Protipožiarne sklo
Protipožiarne sklo
Protipožiarne sklo sa od bežného skla líši svojou požiarnou odolnosťou, čo znamená, že pri vypuknutí požiaru zabráni šíreniu plameňov, tepla a dymu po určitú dobu. Takouto vlastnosťou dokáže disponovať vďaka svojmu kvalitnému zloženiu a profesionálnej výrobe.
Výroba protipožiarnych skiel?
Aby sklo mohlo disponovať prívlastkom protipožiarne, musí prejsť viacerými testami na požiarnu odolnosť a spĺňať požadované kritériá podľa predpísanej národnej normy.
Pri výrobe protipožiarneho skla sa spojí niekoľko vrstiev tvrdeného alebo bezpečnostného skla do jednej súvislej, jednoliatej plochy. Tým sa zabezpečí nielen protipožiarna ochrana, ale aj bezpečnostná odolnosť. Hrúbka protipožiarneho skla závisí od požadovanej triedy odolnosti voči požiaru.
Čo určuje protipožiarnu odolnosť skla?
Na opis celkovej požiarnej odolnosti skla sa používajú viaceré označenia.
R znamená stabilitu, a teda vlastnosť, ktorá zabraňuje porušeniu skla počas požiaru. E, podobne ako u protipožiarnych dverí, opisuje celistvosť, a teda schopnosť zabrániť prechodu plameňov a dymu cez sklo. W označuje obmedzenie sálania tepla cez sklo počas požiaru. I znamená izoláciu voči zvýšeniu teploty na chránenej strane nad určitú hodnotu.
Číselné označenie hovorí o časovej dĺžke odolnosti voči požiaru. Tá sa môže pohybovať v rozmedzí od 15 do 180 minút.
Kde sa dá protipožiarne sklo použiť?
Protipožiarne sklo je možné použiť všade tam, kde je potrebná ochrana pred prípadným požiarom alebo je vyžadovaná protipožiarna odolnosť.
Protipožiarne sklá dostanete v čírom alebo nepriehľadnom prevedení a je možné ich použiť ako v interiéroch tak aj exteriéroch stavieb. Môžu tvoriť časť dverí prípadne celé dvere (napríklad posuvné), výplň okien, zložky fasád alebo presklené deliace steny.