S parozábranoualebo bez parozábrany
S parozábranou alebo bez parozábrany
Jeden z hlavných dôvodov straty energie v obytných budovách je prenikanie studeného vzduchu v zime a teplého vzduchu v lete (vysoké požiadavky na vykurovanie a chladenie). Netesnosť domu je oveľa významnejším faktorom ako napríklad samotná hrúbka tepelnej izolácie či jej nedokonalé prevedenie. Pýtate sa, ako je možné podobným komplikáciám zabrániť? Je to vôbec možné?
Ako funguje parozábrana
Parozábrana funguje podobne ako trebárs funkčné oblečenie, ktoré nosíte pri športe. Parozábrana je totiž špeciálna fólia, ktorá obmedzuje alebo zabraňuje prenikaniu vodnej pary obsiahnutej vo vzduchu do konštrukcie stavby. Používa sa najmä v strechách a stenách drevostavieb, často sa však ponúka jej využitie pri zatepľovaní stien drevených chát a pri výmenách a zatepľovaní striech. Ak vodná para vstupuje do konštrukcie, znižuje jej kondenzáciu a účinnosť tepelnej izolácie postupom času môže vážne narušiť konštrukciu, ba dokonca aj murované nosné prvky. Okrem nebezpečenstva vzniku plesní a hniloby hrozí aj k výraznému zvýšeniu tepelnej vodivosti konštrukcie a zatekaniu skondenzovanej vody do stien.
Nechajte si poradiť od odborníkov
Základom správneho použitia parozábrany je jej súvislé umiestnenie bez akýchkoľvek otvorov a prestupov, ktorými by mohla para do konštrukcie naďalej prenikať. Rieši sa to špeciálnymi lepiacimi páskami, s ktorých výberom vám ochotne pomôže skúsený odborník s dlhoročnými skúsenosťami. Princíp tohto opatrenia je v podstate veľmi jednoduchý: nepustiť vlhkosť v podobe pary z interiérov do konštrukcie, z ktorej sa ďalej nedostane. Ak sa teda pýtate, či je vhodné siahnuť po parozábrane, odpoveď je jednoznačná: „áno“! Samozrejme, lepšie je poradiť sa s vami vybraným predajcom, ktorý vám odpovie na každú otázku, či vyrieši akúkoľvek nezrovnalosť.